XXXV Bieg Mazurka Dąbrowskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 września 2017

W dniu 24 września 2017 roku przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zorganizowana została impreza sportowo-patriotyczna pod nazwą XXXV Bieg Mazurka Dąbrowskiego.

Cele imprezy:

  • popularyzacja najprostszej formy ruchu, jaką są biegi przełajowe

  • umożliwienie uczestnictwa sprawdzenia swych sił i możliwości w rywalizacji sportowej

  • promocja walorów krajoznawczo-przyrodniczych Kaszub

  • kultywowanie symboliki narodowej na przykładzie dworku – Muzeum w Będominie

Organizatorzy:

  • Gmina Nowa Karczma

(Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie)

  • Powiat Kościerski

(Powiatowe Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie)

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku)

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Towarzystwo Przyjaciół MHN Będomin)

  • Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku

(Zarząd Gminny SZS w Nowej Karczmie)

 

Impreza rozpoczęła się ceremonią otwarcia. Na scenę weszli przedstawiciele Organizatorów w osobach: Pani Aleksandra Peplińska- Dyrektor GOKSiR Nowa Karczma oraz Pan Marek Wołoszyk – Dyrektor PCM Garczyn, Prezes Towarzystwa Przyjaciół MHN Będomin, którzy powitali przybyłych Gości Biegu:

  • Pan Dariusz Męczykowski – Radny i Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego a także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie oraz Przewodniczący Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Gdańsku

  • Pani Alicja Żurawska – Starosta Powiatu Kościerskiego

  • Pan Andrzej Pollak – Wójt Gminy Nowa Karczma

  • Pan Adam Wirkus – Radny Rady Gminy Nowa Karczma

  • Pan Przemysław Rey – Kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  • Pani Małgorzata Gańska – Kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  • Pan Zbigniew Studziński – współtwórca idei organizowania „Biegu Mazurka Dąbrowskiego”

  • Pani Bogumiła Lis – przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim, będącego głównym sponsorem Biegu

Następnie wszyscy uczestnicy razem w podniosłym nastroju odśpiewali a`capella hymn państwowy.

Wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego” poprowadził uczeń Szkoły Podstawowej w Lubaniu – Witold Stroynowski.

Uczestników imprezy powitali ze sceny:

Pani Alicja Żurawska, Pan Andrzej Pollak i Pan Przemysław Rey.

Kolejnym akcentem ceremonii było zapalenie znicza olimpijskiego, którego dokonał Pan Daniel Pek – dwukrotny srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich (Londyn – 2012, Rio de Janeiro – 2016) oraz halowy mistrz świata niepełnosprawnych (Praga – 2013) w biegu na 1500 metrów w asyście młodych uczniów-sportowców ze Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie, niosących flagi (biało-czerwoną, unijną i olimpijską).

 

Apel Polskiego Komitetu Olimpijskiego do młodych sportowców odczytała Katarzyna Pałkowska uczennica Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie.

Zaakcentowano również inne historyczne daty. Delegacja uczestników imprezy udała się z wiązankami kwiatów oraz zniczami do pomnika gen. Józefa Wybickiego (ur. 29.09.1747r.) oraz w miejsce martyrologii związane z II wojną światową (grób 30 kobiet żydowskich zamordowanych w Będominie przez hitlerowców w 1945 roku).

 

Na koniec głos zabrał Pan Zbigniew Studziński, który wygłosił formułę: „XXXV Bieg Mazurka Dąbrowskiego uważam za otwarty”.

Spiker i jednocześnie Sędzia Główny Biegu – Pan Tomasz Pobłocki (nauczyciel wf SP Lubań) przedstawił program imprezy.

Przed rozpoczęciem rywalizacji, jak przystało na sportowców przyprowadzono rozgrzewkę, która poprowadziła Magdalena Napierała MN Studio.

Jako pierwsi do rywalizacji sportowej przystąpili goście, którzy pobiegli wokół dworku Wybickich na dystansie ok. 200m w tzw. „biegu VIP”.

Na tej samej trasie rywalizowały także maluchy – często w „asyście” rodziców (rocznik 2011 i młodsi).

Najmłodszą uczestniczką tych biegów okazała się Milena Fibich (ur. 07.07.2016r.)

O godz. 1340 Sędzia Starter – Pan Roman Wiecki (Radny i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Gminy Nowa Karczma) dał sygnał do startu dla zawodników i zawodniczek Biegu Głównego na dystansie 5000m.

W biegu tym rywalizowano aż w 14 kategoriach wiekowych, a najstarszym uczestnikiem okazał się Pan Jacek Bandurski (ur.1935 r.)

 

Wreszcie do zawodów stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści, którzy biegli na dystansach od 400m do 2,5km.

Nad prawidłową weryfikacją wyników czuwał Sędzia Mety – Pan Stanisław Freda (nauczyciel wf SP Grabowo Kościerskie).

 

Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe, a w klasyfikacji drużynowej – puchary.

 

W rywalizacji sportowej wzięło udział 448 zawodniczek i zawodników, a w całej imprezie uczestniczyło ok. 800 osób.

 

Wszyscy uczestnicy Biegu mogli tego dnia bezpłatnie zwiedzić ekspozycje Muzeum Hymnu Narodowego, posilić się darmową grochówką z kuchni polowej, wziąć udział w dodatkowych zmaganiach w formie gier i zabaw rekreacyjno-sprawnościowych.

 

Impreza przebiegła w duchu walki „fair play” przy pięknej słonecznej pogodzie w Będominie w atmosferze nie tylko rywalizacji, ale też rodzinnego pikniku.

 

Na zakończenie padły słowa … Do zobaczenia za rok na XXXVI Biegu Mazurka Dąbrowskiego przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

 

Wyniki techniczne Biegu:

Bieg młodzików (rocznik 2002-2003)

  1. Wiktor Cynka (SP nr 3 Kościerzyna)

  2. Daniel Zela (SP nr 3 Kościerzyna)

  3. Mateusz Mering ( SP Nowa Karczma)

  4. Mikołaj Hoffmann (SP nr 3 Kościerzyna)

  5. Mariusz Wiesik (SP Lubań)

  6. Dominik Szulist (SP Lubań)

  7. Adrian Freitag (SP Nowa Karczma)

  8. Maciej Rozgoński (SP Stara Kiszewa)

  9. Alan Engler (SP Stara Kiszewa)

  10. Damian Owsianik (SP Lubań)

 

Bieg młodziczek (rocznik 2002-2003)

  1. Oliwia Bida (SP Szymbark)

  2. Oliwia Chmurzyńska (SP Klukowa Huta)

  3. Julia Burczyk (SP Nowa Karczma)

  4. Martyna Erdmann (SP Lubań)

  5. Karolina Borkowska (SP Lubań)

  6. Malwina Walter (SP Klukowa Huta)

  7. Ewelina Nikiel (SP Lubań)

  8. Anna Kotłowska (SP Nowa Karczma)

  9. Andżelika Jendernalik (SP Nowa Karczma)

  10. Paulina Sikora (SP Przywidz)

 

 Bieg chłopców (rocznik 2004-2006)

  1. Mateusz Myszka (SP Nowa Karczma)

  2. Piotr Gronda (SP Przywidz)

  3. Jan Gromowski (SP Nowa Karczma)

  4. Szymon Bielaszewski (SP Lubichowo)

  5. Patryk Jędrzejczyk (SP Nowa Karczma)

  6. Piotr Burczyk (SP Nowa Karczma)

  7. Oskar Kiżewski (SP Nowa Karczma)

  8. Kacper Czerwonka (SP Lubań)

  9. Paweł Burczyk (SP Nowa Karczma)

  10. Kacper Cieślewicz (SP Przywidz)

 

 

Bieg dziewcząt (rocznik 2004-2006)

  1. Maria Strojke (SP Przechlewo)

  2. Amelia Pobłocka (SP Skorzewo)

  3. Marianna Mering (SP Nowa Karczma)

  4. Katarzyna Pałkowska (SP Nowa Karczma)

  5. Weronika Kropidłowska (SP Lubichowo)

  6. Amelia Kropidłowska (SP Nowa Karczma)

  7. Marta Górka (SP Nowa Karczma)

  8. Sylwia Strzelka (SP Nowa Karczma)

  9. Martyna Grota (SP Lubań)

  10. Oliwia Nowak (SP Kalisz)

   

Bieg chłopców (rocznik 2007-2010)

  1. Jakub Kluka (SP Nowy Klincz)

  2. Oliwier Borowiak (SP Przechlewo)

  3. Nikodem Łada (SP nr 6 Kościerzyna)

  4. Marcin Dort (SP Lubichowo)

  5. Jeremi Iwanicki (SP Przywidz)

  6. Adam Liedke (SP Kalisz Kaszubski)

  7. Kacper Stoffa (SP Lubichowo)

  8. Nikodem Hinc (SP Nowy Klincz)

  9. Ksawier Kelbratowski (SP Stobno)

  10. Dawid Breza (SP nr 3 Kościerzyna)

 

Bieg dziewcząt (rocznik 2007-2010)

  1. Małgorzata Reichel (SP Stobno)

  2. Eliza Hildebrandt (SP nr 6 Kościerzyna)

  3. Maja Marszewska (SP Borcz)

  4. Anna Kreft (SP Nowa Karczma)

  5. Karolina Kropidłowska (SP Lubichowo)

  6. Oliwia Napiórkowska (SP Przechlewo)

  7. Martyna Sadowska (SP nr 1 Kościerzyna)

  8. Kamila Puzdrowska (SP Lubań)

  9. Daria Kaszuba (SP Lubichowo)

  10. Natalia Kosznik (SP Nowa Karczma)

 Bieg  maluchów chłopacy (rocznik 2011 i młodsi):

  1. Jakub Kuc

  2. Mateusz Tusk

  3. Fabian Słowik

  4. Alexander Dem

  5. Florian Marszewski

  6. Robert Smętoch

  7. Paweł Kuchlin

  8. Bartosz Cieszyński

  9. Szymon Pobłocki

  10. Feliks Bałachowski

 

Bieg maluchów dziewczynki (rocznik 2011 i młodsze):

  1. Jagoda Grulkowska

  2. Monika Zarach

  3. Olga Kruszyńska

  4. Marta Błaszkowska

  5. Kaja Malek

  6. Pola Męczykowska

  7. Nina Smętoch

  8. Agata Żołądek

  9. Alicja Pobłocka

  10. Katia Peek

  

Bieg VIP:

  1. Zdzisława Kowalewska

  2. Piotr Laska

  3. Andrzej Pollak

  4. Sławomir Radomski

  5. Adam Wirkus

  6. Stanisław i Przemysław Rey

  7. Alicja Żurawska

  8. Zbigniew Studziński

  9. Bogumiła Lis

  10. Marek Wołoszyk

 

Punktacja drużynowa Szkół Podstawowych (rocznik 2004 – 2010)

  1. Szkoła Podstawowa w Nowej Karczmie – 70 pkt

  2. Szkoła Podstawowa w Lubichowie – 32 pkt

  3. Szkoła Podstawowa w Przechlewie – 24 pkt

  4. Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie – 17 pkt

  5. Szkoła Podstawowa w Przywidzu – 16 pkt

  6. Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu – 13 pkt

  7. Szkoła Podstawowa w Stobnie – 12 pkt

  8. Szkoła Podstawowa w Borczu – 9 pkt

Szkoła Podstawowa w Lubaniu – 9 pkt

  1. Szkoła Podstawowa w Kaliszu – 5 pkt

  2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie – 4 pkt

  3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościerzynie – 1 pkt

 

Punktacja drużynowa Szkół Podstawowych (rocznik 2002 – 2003)

  1. Szkoła Podstawowa w Lubaniu – 29 pkt

  2. Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościerzynie – 26 pkt

  3. Szkoła Podstawowa w Nowej Karczmie – 25 pkt

  4. Szkoła Podstawowa w Klukowej Hucie – 14 pkt

  5. Szkoła Podstawowa w Szymbarku – 10 pkt

  6. Szkoła Podstawowa w Starej Kiszewie – 5 pkt

  7. Szkoła Podstawowa w Przywidzu – 1 pkt

 

BIEG GŁÓWNY  - KATEGORIA OPEN KOBIET:

  1. Weronika Lizakowska (KUKS Remus Kościerzyna)

  2. Barbara Łącka (MKS Chojniczanka)

  3. Natalia Ruchlewicz (Sztum)

 

BIEG GŁÓWNY  - KATEGORIA OPEN MĘŻCZYZN:

  1. Michał Czapiński (Europrll – Hotel Cztery Brzozy – BIKE U UP)

  2. Piotr Podłocki (Lębork)

  3. Karol Dampc (Reda)

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie