Gmina Nowa Karczma

Dożynkowa – XXII Kaszubska Jesień Rolnicza

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

W dniach 14 – 15 września 2019 roku w Lubaniu odbyła się XXII Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Dożynki to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. koncelebrowaną przez J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasynę. Starostami tegorocznych Dożynek Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma są państwo Anna i Piotr GUSS z parafii Wielki Mędromierz w dekanacie tucholskim, z Gminy Kęsowo w powiecie tucholskim. Oboje wywodzą się z rodzin chłopskich, a jako małżeństwo od kilkunastu lat prowadzą własne 16,5 ha gospodarstwo rolne. Są to grunty zakupione oraz dzierżawione. W swoim gospodarstwie uprawiają głównie zboża, kukurydzę, łubiny i warzywa. Hodują też niewielką ilość bydła, a pozyskane mleko przerabiają na sery, które częściowo sprzedają. Jak sami oboje twierdzą, ich największą dumą są cudowne dzieci – Mateusz (l. 10); Sylwester – (l. 8); Agata – (l. 3) i mająca roczek – Edyta. Starsi chłopcy chodzą już do szkoły podstawowej i obaj należą do Związku Harcerstwa Polskiego. Mateusz jest harcerzem, a Sylwek jeszcze zuchem. Warto też dodać istotne świadectwo Starostów, że „wszystko, do czego doszli w życiu zawdzięczają Bogu i życzliwości najbliższych im osób, za co bardzo serdecznie dziękują”.

Po zakończonej eucharystii w korowodzie dożynkowym przemaszerowano na teren wystawienniczy PODR gdzie odbyła się świecka część uroczystości.  W trakcie obchodów rozstrzygnięty został również konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.  Spośród 21 wieńców dożynkowych, biorących udział w konkursie, wyłoniono zwycięzców:

  • I miejsce zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Parafię pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ze Stężycy.
  • II miejsce zajął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lubichowa.
  • III miejsce zajął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żuromina.
  • Wyróżnienie otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Malwy z Sierzna.

Tego dnia nie mogło zabraknąć również występów. Czas umilił  m.in. występ Koła Emerytów w Nowym Barkoczynie, a na zakończenie odbył się koncert zespołu The Postman.

Skip to content